Webflow, Inc. je americká společnost, která je poskytovatelem software pro tvorbu a hostování webových stránek. Jaký tento systém vlastně je a v čem tkví jeho přednosti?
Co je Webflow
Webflow je ambiciózním konceptem, který si klade za cíl vytváření webových stránek přiblížit běžným uživatelům a sejmout z něj nutné, ale pro tuto skupinu složité technické dovednosti. Stojí za ním trojice zakladatelů Vlad Magdalin, Sergie Magdalin a Bryant Chou. Americký projekt byl spuštění v roce 2013 a od té doby na něm úspěšně byly spuštěny již řádově miliony webů.
Pokud se k nim budete chtít zařadit i vy, prakticky to jediné, co budete potřebovat, je založení vlastního účtu Webflow.
Samotný systém je aplikací typu SaaS (Software as a service), která umožňuje vytvářet responzivní webové stránky pomocí softwaru pro vizuální úpravy v prohlížeči. Zatímco uživatel nástroj používá, Webflow zcela automaticky generuje HTML, CSS a JavaScript.
Vše je přitom stále založeno na použití základních HTML prvků a CSS tříd, s nimiž však pro zjednodušení nepracujete přímo, ale ve vizuální formě. Vzhledem k tomu se s ním dobře pracuje především designérům. Nad každým prvkem jako tvůrce získáváte maximální kontrolu.
Na rozdíl od další známé konkurenční platformy WordPressu tedy Webflow není pouhý redakční systém. Redakční systém si uživatel na svůj vlastní hosting musí nejprve nainstaloval. Výhodou aplikace typu SaaS je to, že za vás skutečně kompletní chod webu obstará. Ke službám podobného charakteru jako Webflow patří například i Squarespace, Weebly a Wix.com.
Které další zajímavé funkce nabídne Webflow
Ovládání platformy je maximálně jednoduché a intuitivní, na podobném principu fungují i jiné nástroje, jako je Sketch či Figma. Pokud je používáte a jste na ně zvyklí, bude vám Webflow vyhovovat.
Ovšem pozor, alespoň základní povědomí o kódování v HTML a CSS je pro uživatele důležité. Jde o to, že Webflow se s těmito dovednostmi stává relativně mocným nástrojem, který nabízí řadu možností. Proto může být náročnější na pochopení a základní vstupní znalosti vám používání usnadní. V takovém případě se vám hodí kodér webového studia, jakého vám mžeme nabídnout právě my ve Webklient.
Aplikace vám dále také nabídne možnost pracovat s předem připravenými šablonami, které vám tvorbu vašeho webu opět mohou ulehčit. Není jich však mnoho a vybere si tak mezi nimi zatím spíše nenáročný uživatel. A to i v sekci prémiových šablon, kde jich je aktuálně kolem 500. Zkušený kodér a grafik vám je schopen vytvořit šablony na míru.
Pokud jste si oblíbili možnost rozšíření prostřednictvím pluginů, kterou nabízí WordPress, určitě vás zaujme to, že Webflow disponuje podobnou možností. Sám o sobě žádnými rozšířeními vybaven sice není, nicméně můžete pro přidání dalších funkcí na svém webu využít možnost integrovat do Webflow jednoduše kódy externích služeb, jako je třeba Memberstack.
To však není vyloženě nativní řešení a mnohými tak není vnímáno jako tolik „čisté“ na rozdíl od pluginů pro WordPress.
Profesionální web s Webflow
Správně uchopený Webflow je vhodný i pro profesionální využití, například v měřítkách začínajících firem nebo samostatně působících freelancerů. V zahraničí jej už však začínají objevovat dokonce i velcí hráči, jako je například americký technologický gigant Dell.
S Webflow snadno a rychle připravíte web pro jednorázovou akci, mikrostránku nebo i kompletní web pro vaši firmu. Výsledkem spolupráce Webflow a specialistů z Webklient je špičkově navržený web i bez zásahu programátora.
Nemusíte se přitom spokojit se statickou stránkou. Pro účely dynamických webů obsahuje Webflow také vlastní CMS, pomocí kterého můžete vytvořit například vlastní blog, nebo dokonce e-shop a mnoho dalšího. Pokud ale budete chtít používat právě CMS Webflow pro dynamický obsah, musíte už zaplatit Webflow za hostování webu.
Jakmile budete chtít vytvořit první příspěvek na blogu, zobrazí se vám editor, do kterého můžete přidat obsah příspěvku. Lze do něj i snadno vkládat obrázky a videa, ale pokud zůstaneme u porovnávání s WordPressem, je nutné objektivně uvést, editor obsahu blogu není zdaleka tak flexibilní jako ten, který nabízí WordPress.
Jednoduchost používání však tyto nedostatky vyvažuje. Mimořádně snadná je i následná údržba webu. Postaráno je o zabezpečení a výkon vašich webových stránek.
K vyzkoušení je nástroj zdarma, další funkce už jsou zpoplatněny. Od toho, v jakém módu budete Webflow využívat, se odvíjí cena. Čistě pro představu, za základní systém zaplatíte od 12 do 36 USD měsíčně.
Neplatíte pak v takovém případě webhosting a aktualizace pluginů, jádra systému či šablon jako u WordPress, ty jsou již v ceně. Jediný náklad tak představuje úvodní nastavení, případně průběžné práce našeho kodéra či grafika.